Jak prać delikatne tkaniny – poradnik

Kupiłaś plisowaną spódnicę? Albo sukienkę z wiskozą czy z jedwabiem? Teraz przyszła pora na to, aby tą odzież odświeżyć i wyprać.

Jeśli na metce wewnątrz odzieży nie ma wskazówek do prania, a metka papierowa wylądowała w koszu, poniżej kilka wskazówek dla Was jak dbać o specyficzne materiały i fasony, aby jak najdłużej wyglądały pięknie i służyły Wam nie jeden, a wiele sezonów 🙂

Plisowana spódnica – czyli np. nasza GLORIA 

Wyobrażasz sobie prasowanie tych podłużnych idealnie równych linii? Na samą myśl o spodniach prasowanych „na kant” mam ciarki na plecach, a co dopiero taka ilość plis?

Plisowaną spódnicę najlepiej uprać w rękach w chłodnej wodzie w delikatnym płynie. Lekko ją wykręcamy w rękach, zawieszamy na wieszaku, najlepiej takim z klipsami i umieszczamy w zależności od pory roku – na suszarce na świeżym powietrzy, lub w kabinie prysznicowej. Kiedy wyschnie jest gotowa do ubrania, nie trzeba prasować 🙂

Sukienka z wiskozą – czyli np nasza sukienka DOLLY, AUDREY albo EVE 🙂

Uwaga! Przed pierwszym praniem odzież z wiskozą należy zamoczyć w zimnej/chłodnej wodzie, dzięki temu nie zbiegnie się w praniu.

Sukienki z wiskozą można prać w pralce w temperaturze 30 (max 40) stopni, najlepiej nie wirować wcale, bądź na najmniejszych obrotach. Szybkie wirowanie sprawi, że sukienka się skurczy lub straci pierwotną formę. 

Prasujemy na średniej temperaturze, najlepiej na lewej stronie. Omijamy szwy aby nie powstały „przebarwienia” 🙂

Sukienka z jedwabiem — czyli np. nasza AMY

Ten rodzaj materiału, nawet jeśli występuje tylko w kilku procentach w składzie odzieży wymaga odpowiedniego potraktowania. Odzieży z jedwabiem nie pierzemy w pralce. Nie używamy także standardowych płynów i proszków do prania.

Sukienkę z jedwabiem pierzemy na lewej stronie, w chłodnej wodzie, najlepiej ręcznie. Dobrym środkiem piorącym przy tego typu materiałach jest… szampon 🙂 Odświeży on tkaninę i usunie zanieczyszczenia. Specjaliści rekomendują także użycie soku z cytryny oraz octu.

Suszenie: odzież z dodatkiem jedwabiu suszymy w pozycji leżącej najlepiej na grubym ręczniku który pochłonie wilgoć. 

Prasowanie: jedwabiu nie powinno prasować się na sucho – może to uszkodzić materiał. Jeśli sukienka/bluzka była suszona w pozycji leżącej, nie powinna wymagać już prasowania. Natomiast jeśli Twoim zdaniem potrzebuje tego, prasuj jeszcze lekko wilgotną odzież 🙂 

Gruby wełniany sweter – czyli np. nasz CARMEL czy PÓŁGOLF, oraz sweterkowy komplet 

Wełniane ubrania to niezbędnik każdego zmarzlucha. Ja sama mam w swojej szafie kilka ciepłych, grubych swetrów z domieszką wełny, bez których nie wyobrażam sobie każdej pory roku.

Wełniane swetry można szybko odświeżyć wynosząc je po prostu na powietrze. Kilka godzin w chłodny, letni poranek, a nawet cała noc na balkonie to to czego potrzebuje wełniana odzież 🙂

Jeśli jednak zdecydujesz się na pranie wełnianego swetra (albo innej odzieży z domieszką wełny) pamiętaj, aby nie robić tego zbyt często.Wełnę należy prać ręcznie, a jeśli w pralce – pierzemy ją oddzielnie na programie „pranie ręczne”.

Używamy do tego specjalnych detergentów, a jeśli nie chcemy ich specjalnie kupować, używamy środka o neutralnym pH, np. szamponu dla dzieci 🙂

Niezależnie od tego czy pierzemy ręcznie, czy w pralce, odzież wywijamy na lewą stronę, zapinamy guziki.

Pranie: nie namaczamy wcześniej odzieży z wełną! W przypadku prania ręcznego, w misce przygotowujemy letnią (max. 30 stopni) wodę z mydłem/szamponem, zanurzamy na ok 3 minuty i wyciągamy. Płukamy w ten sam sposób 🙂 Nie dodajemy ciepłej wody – odzież może się skurczyć.

Suszenie: suszymy na płasko, na grubym ręczniku.

Przy wszystkich tkaninach i kolorach unikamy suszenia bezpośrednio słońcu. W przypadku białego koloru, może on nabrać żółtej barwy. Czarne i kolorowe tkaniny przy dłuższym kontakcie ze słońcem wyblakną.